Szkło fasadowe
Symbol nowoczesności
Szkło fasadowe we współczesnej architekturze zajmuje bardzo wysokie miejsce. Chociaż jest materiałem docenianym naprawdę już od wieków. Stało się popularne dzięki swoim właściwościom fizycznym, a przede wszystkim jakże istotnej możliwości zapewniania światła oraz ciepła. Prawdziwa fascynacja szkłem nabrała wielkiego rozmachu dopiero w wieku XX. Na początku tworzono odważne projekty szklanych domów, być może, a raczej na pewno, zbyt odważne w stosunku do ówczesnych możliwości technicznych. Jednak z czasem dzięki współpracy poważnych firm budowlanych z wysokiej jakości praktyką laboratoryjną zaczęto je urzeczywistniać. I tak oto nastała szklana gloria w największych metropoliach Ameryki i odbudowywanej po wojnie Europy. Jedną z tamtejszych budowli jest na przykład ukończony w roku 1961 wieżowiec w Nowym Jorku – One Chase Manhattan Plaza. Możemy kojarzyć go nawet ze scenografii filmowej jako sześćdziesięciopiętrowy gmach ze stali i ze szkła. I tak powoli szklane prostopadłościany zaczęły wypełniać kolejne puste pola na dalszych kontynentach.

Szkło fasadowe w Polsce
Również w kraju mamy obecnie wiele ciekawych konstrukcji budowlanych, w których szkło święci swój tryumf. Na przykład stolica Polski – Warszawa – praktycznie każdy ją odwiedził lub to zrobi. I poza licznymi zabytkami o naszą uwagę walczą tutaj również imponujące nowoczesne budowle ze szklanej tafli. Jedną z nich jest między innymi przypominający muszlę ślimaka gmach telewizji polskiej. Zwieńczony on został spiralną, przeszkloną dwunastopiętrową wieżą. Kolejnym obiektem, którego z pewnością nie da się pominąć, jest powstający najbardziej prestiżowy na biznesowej mapie miasta Varso Tower. Ów drapacz chmur ma być nie tylko wyższy od samego Pałacu Kultury i Nauki, ale także najwyższy w krajach Unii Europejskiej.

Właściwości szkła fasadowego
Szklenie fasady wpływa niepodważalnie na unikatowy charakter budynku. W nowoczesnym budownictwie szkło często zostaje zestawiane z innymi naturalnymi materiałami, jak np. granit czy drewno. Ponadto stanowi ono ostatnio popularną formę projektowania zadaszeń. Szklane fasady najczęściej możemy spotkać w prywatnych rezydencjach lub tzw. biurowcach czy obiektach handlowych. Ich najważniejszą korzyścią jest znakomite doświetlenie budynku, co wywiera bardzo pozytywny wpływ zarówno na pracę jak i odpoczynek. Kolejne liczne zalety szkła to wysoka trwałość i wytrzymałość materiału oraz znakomita odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo szkło fasadowe idealnie izoluje akustycznie budynek i utrzymuje w nim ciepło. Zastosowanie natomiast odpowiednich rodzajów szkła umożliwia jego łatwe czyszczenie, nawet automatyczne podczas deszczu. Dlatego też nowoczesne przejrzyste fasady są bardzo funkcjonale i pozostają w stałej tendencji rozwojowej.
