Szyby zespolone
Rodzaje i właściwości
Szyby zespolone stanowią bardzo popularne, chociaż jeszcze określane jako nowoczesne rozwiązanie w polskim budownictwie. Niekiedy możemy je spotkać również pod pojęciem tzw. szyb izolacyjnych. Ich niebywałą zaletą jest bardzo dobra izolacja termiczna, a także wysoka trwałość przy zachowaniu pożądanej przejrzystości. Dlatego też najczęściej z zadowoleniem sięgają po nie producenci okien. Jak zatem wygląda ich budowa? Oto najważniejsze elementy konstrukcyjne szyby zespolonej:
– dwie, trzy lub cztery tafle szkła, dobór odpowiedniego gatunku zależy od funkcji użytkowej produktu;
– ramka dystansowa, którą stanowi najczęściej perforowany kształtownik aluminiowy lub kompozytowy wraz z wbudowanym absorbentem pary wodnej;
– hermetyczna komora międzyszybowa, która wypełniona zostaje powietrzem lub gazem szlachetnym;
– oraz elastyczna masa, która pełni funkcję uszczelniającą.
Sam natomiast proces zespalania szyb w praktyce składa się z kilkunastu różnych i równie istotnych etapów. Obywa się on oczywiście za pomocą zmechanizowanych i zautomatyzowanych linii technologicznych.

Szyby zespolone jednokomorowe
Szyby zespolone jednokomorowe zbudowane są z dwóch pojedynczych szyb połączonych na całym obwodzie wspomnianą wyżej ramką dystansową. Tak więc pomiędzy szybami występuje jedna hermetyczna komora. Szczelność połączenia poszczególnych elementów jest niezwykle ważna. Jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wilgoci oraz zanieczyszczeń do komory międzyszybowej. Ponadto tak zbudowana konstrukcja zapewnia wysokiej jakości termoizolacyjność dla budynku. Do produkcji szyb zespolonych najczęściej wykorzystywane jest szkło typu float. O jego popularności decydują takie cechy jak duża przepuszczalność promieni słonecznych oraz idealna gładkość powierzchni.

Szyby zespolone wielokomorowe
Dzięki zastosowaniu technologii zespalania większej ilości warstw uzyskujemy szyby dwukomorowe i trzykomorowe. Ich przewaga nad wcześniej wymienionymi polega na jeszcze bardziej skutecznym zapobieganiu ulatnianiu się ciepła z pomieszczeń. Ponieważ im większa liczba pojedynczych szyb i tym samym komór pomiędzy nimi, tym lepsza izolacja termiczna. Mimo iż z ekonomicznego punktu widzenia na wstępie przegrywają z szybami jednokomorowymi, to Klienci coraz chętniej się do nich przekonują. Powodem tego zainteresowania jest chociażby minimalizacja późniejszych wydatków związanych z ogrzewaniem budynku.
